بهترین روش چربی سوزی

این روز ها در کل دنیا و لذا به دنبال آن در کشورمان ایران مسئله تناسب اندام اهیت دو چندانی نسبت به سالهای قبل پیدا کرده. در دنیای متمدن دیگر زیبایی صورت جای خود را به زیبایی اندام و تناسب اندام داده است و بیشتر افراد دنبال ایجاد و حفظ تناسب اندام هستند.در این رابطه سوالات زیادی در ذهن مردم وجود دارد در این رابطه که چگونه میتوان سریعتر به تناسب اندام دلخواه رسید؟ یا اینکه بهترین روش لاغری چیست؟ و یا چگونه میتوان چربی های زاید را ازبین برد ؟ و سوالات دیگری در این رابطه که بسیارند.در ادامه مطلب سعی مینمایم توضیحات مفصلی را در رابطه با این سوالات مطرح نمایم تا ذهن شما خوانندگان نسبت به این مسئله روشن تر گردد.
چربی سوزی یا لاغری؟

در تیتری که من برای این مطلب انتخاب نمودم از کلمه چربی سوزی استفاده کردم نه لاغری و نه کاهش وزن. علت ای بود که میخواستم به شما بگویم در ایجاد تناسب اندام چربی سوزی است که اهمیت دارد نه صرفا کاهش وزن.اگر کاهش وزن باعث زیبایی و تناسب اندام می شد پس میتوانستیم بگوییم تمام افراد 55 کیلوگرمی خوش هیکل تر از افراد 65 کیلو گرمی اند! نا گفته پیدا است که این حرف اشتباه است. پس تناسب اندام و زیبایی آن ربطی به کیلو گرم وزن ندارد بلکه مرتبط با شکل بدن و سایز بدن است. بعنوان مثال دو خانم را در نظر میگیریم که هر دو استخوان بندی یکسانی دارد و هم قد هم میباشند.یکی از آنها 65 کیلو گرم و دیگری 59 کیلوگرم هستند .به هیچ عنوان نمی توان گفت آنکه وزن کمتری دارد بدن متناسب تری نیز دارد چراکه ممکن است خانم 59 کیلویی چربی موضعی داشته باشد در حالیکه خانم 65 کیلویی ورزشکار باشد و بعلت توده عضلانی بیشتر وزن بالاتری داشته باشد اما در عوض هیچگونه چربی موضعی نداشته باشد.پس صرفا با وزن نمیتوان در مورد شکل بدن قضاوت کرد.به همین علت رژیم های غذایی که برمبنای صرفا کاهش وزن هستند از نظر علم تناسب اندام و بدنسازی فاقد ارزش میباشند.البته در برخی شرایط خاص این مسئله فرق میکند مثلا اگر یک خانم 65 ساله که دچار آرتروز زانو ها نیز میباشد به من مراجعه کند در آن شرایط من نیز هدف اولم برای او کاهش وزن خواهد بود نه کاهش سایز، چرا که میخواهم هرچه زود تر از بار فشاری وزنش بر روی زانو ها کم نمایم.

تا اینجا متوجه شدید که برای زیبایی بدن باید اول به چربی سوزی و تغییر سایز فکر کنیم.حال این سوا پیش می آید که برای رسیدن به این منظور چه باید کرد؟
لزوم انجام 3 کار با هم !

برای چربی سوزی و لذا متناسب تر شدن شکل بدن باید 3 کار را انجام داد:

1- رژیم غذایی 2-ورزش 3-مصرف مکمل های غذایی یا مواد چربی سوز

1-رژیم غذایی: منظور از رژیم غذایی نخوردن یا سختی کشیدن نیست بلکه رژیم یعنی اصولی و صحیح خوردن.شما برای رسیدن به تناسب اندام باید بخورید اما درست و اصولی بخورید.چیزهایی باید در برنامه غذایی گنجانده شوند و چیزهایی باید حذف گردند که اولا به سلامتی بدن شما شامل سلامتی پوست و مو و…. آسیب نرسد و ثانیا به رسیدن شما به هدف چربی سوزی کمک کند.من بعنوان یک پزشک به هیچ عنوان رژیم هایی که بر اساس نخوردن هستند را توصیه نمیکنم چراکه نه تنها باعث چربی سوزی که در بالا به آن اشاره شد نمیشوند (و صرفا باعث کاهش وزن میشوند) بلکه باعث آسیب های جسمانی زیادی مثل سنگ کیسه صفرا، بیماری زخم معده و …. نیز میگردند.

اما درست و اصولی خوردن یعنی چه؟ اصولی و صحیح خوردن در هر شخصی میتواند با شخص دیگر فرق کند به همین علت رژیم غذایی افراد با هم فرق خواهد داشت.اما به طور کلی باید برای کمک به چربی سوزی میزان غذاهای چرب و پر کالری و روغن را در برنامه غذایی به شدت کاهش داد ،میزان کربوهیدرات ها را کم نمود و میزان متعادلی از پروتئین مصرف کرد. از میوه و سبزیجات در این نوع رژیم ها باید استفاده بیشتر شود.

2-ورزش: ورزش ها انواع مختلفی دارند عده ای از آنها تحت عنوان ورزش های هوازی هستندو بدن در این نوع ورزش ها بیشتر از سوخت چربی استفاده میکند و دسته دیگر ورزش های غیر هوازی اند که بدن در آن ها از سوخت قند بیشتر استفاده میکند لذا برای هدف ما که چربی سوزی است ورزش های گروه اول یا ورزش های هوازی اهمیت بیشتری دارند.از انواع مناسبتر این ورزش ها میتوانم تردمیل، دوچرخه ثابت، پیاده روی تند، دویدن، فوتبال و… را نام ببرم.میزان نیاز شما به این ورزش ها بستگی به میزان چربی بدنتان دارد هرچه میزان چربی بیشتر باشد میزان نیاز به انجام این ها نیز بیشتر است. به یاد داشته باشید که ورزش در برنامه های تناسب اندام نقش بسیار مهمی دارد و از نظر من حتی مهمترین نقش در برنامه های چربی سوزی و تناسب اندام بر عهده ورزش است چراکه ورزش مکفی علاوه بر این که باعث زود تر آب شدن چربی ها میشود کمک میکند تا لازم نباشد رژیم غذایی تان سخت و طاقت فرسا باشد لذا تحمل رژیم را آسانتر میکند. در برنامه های تناسب اندام از ورزش های با وزنه هم استفاده میشود اما این دسته ورزش ها که با ابزاری مثل دمبل، هالتر، دستگاه های سیم کش و دستگاه های بدنسازی انجام می گردند برای شکل دادن به بدن هستند نه برای چربی سوزی .به هر حال بعد از کاهش چربی بدن برای شکل دهی به بدن و از بین بردن نقاط ضعف بدن از آنها استفاده میکنیم.

3-مکمل های غذایی چربی سوز: اینگونه مواد دارو نیستند بلکه همانگونه که از نام آنها مشخص است مکمل غذایی هستند.مکل های غذایی انواع بسیار زیادی دارند برخی برای چاقی ،برخی برای لاغری و چربی سوزی، و عده ای برای افزایش قدرت، عده ای برای افزایش خونرسانی به عضلات و…..بکار میروند.اما در این مطلب نظر من روی انواع چربی سوز آنها است. این دسته خودشان انواع مختلفی دارند گروهی از آنها که محرک ها نام دارند با افزایش متابولیسم بدن با عث تبدیل چربی ها به انرژی میشوند .عده ای دیگر از جذب چربی غذا جلوگیری میکنند و عده ای چربی سوزی به روش غیر محرک انجام میدهند. اگر میزان چربی بدن شما خیلی زیاد نباشد نیازی به مصرف این ها نیست اما اگر برای رسیدن به نتیجه عجله دارید یا اینکه چربی بدنتان بالا است میتوانید از این مواد استفاده کنید.قبل از استفاده از آنها باید با یک پزشک یا متخصص تغذیه ای که با این مواد آشنایی کامل دارد مشورت نمایید.
ورزش در ماه مبارک رمضان:

بسیاری از افراد سوالاتی دارند در این باره که در ماه رمضان چه زمانی باید ورزش کرد؟

زمان ورزش در ماه رمضان بستگی به هدف شما از ورزش و میزان تحمل شما در گرسنگی هنگام ورزش دارد با توجه به موضوع این مقاله که چربی سوزی است باید عرض نمایم که بهترین زمان جهت ورزش های هوازی هنگام ماه رمضان در ساعات نزدیک به افطار است.در این زمان میزان قند خون شما پایین است و با کمی ورزش هوازی بدنتان وارد سیکل چربی سوزی خواهد شد.پس زمان ورزش هنگامماه رمضان را طوری تنظیم کنید که حدود نیم تا 1 ساعت مانده به افطار باشد و در پایان ورزش هم که افطار شده میتوانید مثل معمول افطار کنید اما از مواد قندی و پرکالری در شروع افطار استفاده نکنید.این موضوع در مورد ورزش های هوازی بود اما در مورد ورزش به منظور عضله سازی زمان آن باید به یک تا دو ساعت بعد از افطار موکول شود.

دکتر سعید ساسانی
عضو کمیته پزشکی فدراسیون جهانی تناسب اندام و بدنسازی(IFBB)

 

ورزش بادی بالانس چیست؟

ورزش بادی بالانس از دیگر ورزش های طراحی شده در کمپانی لس میلز ( Les Mills ) می باشد .این ورزش بر اساس یوگا طراحی شده و ذهن ، بدن و زندگی شما را بهتر خواهد کرد.

در طول کلاس بادی بالانس که برای همه در هر سن و شرایط جسمانی مناسب می باشد ، شما حرکاتی ساده را که ترکیبی از یوگا ، تای چی و پیلاتس می باشد همراه با موسیقی های آرامش بخش انجام خواهید داد. در این ورزش که ورزشی قدرتی، استقامتی و کششی است ، اکثر حرکات به صورت خم شدن یا کشش دادن بدن انجام میشود و شامل حرکات تعادلی است. کنترل تنفس همواره بخش مهمی از این ورزش می باشد.

مربیان در طول کلاس حرکات را به صورت پایه ( آپشن) برای افراد تازه کار تر آموزش می دهند ، از این رو شما به آسانی می توانید حرکات تعادلی دشوارتر را با تمرین و مداومت هر جلسه بهتر نسبت به گذشته انجام دهید.

در طول کلاس بادی بالانس شما تمام بدن خود را کشش داده اید، بنابراین بعد از کلاس احساس خونسردی ، سبکی و شادمانی زیادی خواهید کرد

معرفی بادی بالانس Body balance

روند کلاس

در ابتدا جلسه تمرین با موسیقی آرام و حرکات تای چی ابتدا به گرم کردن بدن و آرام ساختن درون پرداخته می شود . سپس در ادامه با حرکات یوگا برای انعطاف بیشتر بدن و در نهایت با حرکات پیلاتس برای تقویت عضلات میانه بدن استفاده می شود. معمولا در انتهای کلاس مربی با موسیقی بسیار آرامش بخش و به کار گیری جملات مثبت و تصویر سازی ذهنی زیبا باعث می شود تمام نگرانی ها ، استرس و مشغله های ذهنی از شرکت کنندگان دور شود و کلاس را با خوشحالی و آرامش لذت بخشی ترک نمایند. کلاس بین ۵۵ ، ۴۵ الی ۳۰ دقیقه میتواند به طول انجامد.

فواید کلاس بادی بالانس

۱) تقویت روح و روان

۲) تقویت سیستم تعادل بدن

۳) فرم دهی به بدن

۴) قدرت

۵) تعادل از درون به بیرون

۶)کنترل بر خشم

منبع : لس میلز گروپ

ترجمه و تالیف : زهرا جعفری مرندیب

زینب کیهانی

ببینید که شما به زودی چاق میشوید یا نه

چاقی و اضافه وزن دردسری است که خیلی از ما با آن درگیریم اما مرز آن کجاست؟ زودتر از آن که دیر شود پیشگیری کنید به کمک امتحان کتبی می‌فهمید تا رسیدن به چاق شدن چه فاصله ای دارید و تا چه حد باید نگران باشید.

۱- چند روز یک‌بار فست‌فود می‌خورید؟

الف- در طول سال به‌ندرت سراغ فست‌فود می‌روم.
ب- یک‌بار در ماه
ج- یک‌بار در هفته
د- دو تا چهار بار در هفته
ه- پنج تا هفت بار در هفته

۲- قبل از ناهار به خانه می‌رسید و به‌شدت گرسنه هستید. چه غذایی را انتخاب می‌کنید؟

الف- چیزی نمی‌خورم و تا وقت ناهار صبر می‌کنم.
ب- یک یا دو عدد میوه می‌خورم.
ج- یک تکه نان تست با مقداری پنیر انتخاب می‌کنم.
د- یک بسته چیپس عالی است!
ه- مقداری شکلات، چیپس و آبنبات که همیشه روی میز پیدا می‌شود.

۳- نوشیدنی مورد علاقه‌تان کدام است؟

الف- آب
ب- آبمیوه‌های طبیعی
ج- چای و قهوه
د- نوشابه‌های گازدار
ه- همه موارد

۴- هر چند وقت یک‌بار ورزش می‌کنید؟

الف- تقریبا هر روز
ب- چند بار در هفته
ج- هر چند هفته یک‌بار
د- یک یا دوبار در سال
ه- تقریبا هیچ‌وقت

۵- وزن دوستانتان نسبت به شما چگونه است؟

الف- دوستان من نسبت به خودم لاغر‌تر هستند.
ب- به دنبال این هستم که مانند دوستانم متناسب باشم.
ج- بعضی از آنها وزن‌شان از من بیشتر است.
د- نسبت به دوستانم کمی اضافه وزن دارم.
ه- من و دوستانم همگی چاق هستیم!

۶- در یک روز تعطیل پاییزی که هوا خوب است چه فعالیتی انجام می‌دهید؟

الف- برای ورزش و فعالیت در هوای خوب بیرون می‌روم.
ب- با دوستانم برای پیاده روی قرار می‌گذارم.
ج- همراه دوستانم به پیک‌نیک می‌رویم.
د- ترجیح می‌دهم در خانه بمانم، روی کاناپه لم بدهم و تلویزیون ببینم.
ه- تمام روز در خانه استراحت می‌کنم و غذاهای مورد علاقه‌ام را می‌خورم.

۷-وقتی به ‌مهمانی دعوت می‌شوید چطور خودتان را سرگرم می‌کنید؟

الف- فعالیت زیادی دارم و از موسیقی لذت می‌برم.
ب- ضمن حرف زدن با دوستان حرکات موزون انجام می‌دهم.
ج- ساندویچ‌های کوچکی انتخاب می‌کنم و کمتر روی صندلی می‌نشینم.
د- ترجیح می‌دهم به میز سرو غذا و پیش‌غذا نزدیک باشم و کمتر از جایم بلند می‌شوم.
ه- یک صندلی مناسب نزدیک میز غذا پیدا می‌کنم، به دنبال خوراکی‌های مختلف هستم و صندلی‌ام را حفظ می‌کنم!

۸-درباره تناسب‌اندام‌تان چطور فکر می‌کنید؟

الف- فکر می‌کنم اندام متناسبی دارم و وزن من نسبت به قدم متناسب است.
ب- در مرز چاقی هستم و اگر کمی زیاده‌روی کنم، به سرعت چاق می‌شوم.
ج- کمی اضافه وزن دارم و بهتر است چند کیلو لاغر‌تر باشم.
د- این روزها کم‌تحرک هستم و زیاد غذا می‌خورم و روز به روز چاق‌تر می‌شوم.
ه- اضافه وزن زیادی دارم و فکر می‌کنم بیش از حد چاق هستم.

۹- وزن شما چقدر برای‌تان مهم است؟

الف- می‌دانم اندام متناسبی دارم و هر چند وقت یک‌بار وزنم را کنترل می‌کنم.
ب- کمی نگران افزایش وزنم هستنم و گاهی خودم را وزن می‌کنم.
ج- در خانه یک ترازو دارم و مراقب افزیش وزنم هستم.
د- هر روز خودم را وزن می‌کنم تا مبادا وزنم زیاد شده باشد.
ه- هر روز صبح خودم را وزن می‌کنم و از اینکه عقربه‌های ترازو بالا می‌رود، حسابی دلخور می‌شوم.

۱۰- وقتی حوصله‌تان سر می‌رود با غذا خوردن خودتان را سرگرم می‌کنید؟

الف- هرگز، به دنبال فعالیت‌های دیگری می‌روم.
ب- سعی می‌کنم خودم را از مواد غذایی پرکالری دورنگه دارم.
ج- با غذا خوردن خوشحال می‌شوم و احساس کسالت و بی‌حوصلگی ندارم.
د- گاهی اوقات خودم را با خوردن مشغول نگه می‌دارم.
ه- دوری از غذاهای خوشمزه برایم غیر ممکن است و هر وقت فرصت کنم غذا می‌خورم.

نحوه امتیازدهی:

حال وقت حساب و کتاب است. برای اینکه بفهمیم تا مرز چاقی چقدر فاصله داریم امتیازها را با دقت محاسبه کنید.

به هر پاسخ الف ۵ امتیاز، به هر پاسخ ب ۴ امتیاز، به هر پاسخ ج ۳ امتیاز، به هر پاسخ د ۲ امتیاز و به هر پاسخ هـ یک‌امتیاز دهید. نتایج آزمون به شما کمک می کند تا نسبت به وزن تان آگاهی بیشتری داشته باشید و با تغییر سبک زندگی از چاقی دور بمانید.

۱۰ – ۲۰

شما به‌شدت چاق هستید. این احتمال وجود دارد که به دلیل اضافه وزن در کارها و فعالیت‌های روزمره دچار مشکل شوید. شاید نظر شخصی شما این باشد که چندان هم چاق نیستید اما تست به شما می‌گوید که به زودی از این هم چاق‌تر می‌شوید.

نداشتن فعالیت کافی، تنبلی و پرخوری سلامت شما را تهدید می‌کند. این احتمال وجود دارد که امراض و بیماری‌های مزمنی مانند دیابت، ناراحتی قلبی، مشکلات گوارشی و. . . در کمین شما باشد یا شاید در حال حاضر هم به آنها مبتلا باشید.

همین حالا فرصت خوبی است تا برای سلامت‌تان فکر کنید. حتی اگر با وجود چاقی خودتان را دوست دارید و از اندام‌تان راضی هستید، باز هم لازم است برای کاهش وزن و پیشگیری از بروز بیماری‌ها هر چه سریع‌تر خودتان را به مطب متخصص تغذیه برسانید و خیلی زود در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید.

۲۱ – ۳۰

در مرز چاقی قرار دارید و سریع چاق میشوید یا حتی ممکن است با کمی بی‌احتیاطی به سمت اضافه وزن جزئی سوق پیدا می‌کنید اما هنوز خیلی دیر نشده و می‌توانید با تغییرات کوچکی در سبک زندگی‌تان از چاقی، اضافه وزن و بیماری‌های مرتبط با آن در امان بمانید. کافی است از همین امروز برنامه غذایی‌تان را تغییر دهید، برنامه‌ای برای ورزش روزانه داشته باشید و از خوراکی‌های ناسالم دست بکشید.

علاوه بر این زمان مناسبی را برای خوردن غذاهای سالم در نظر بگیرید و سعی کنید از پرخوری یا مصرف میان‌وعده‌های پرچرب و پرکالری پرهیز کنید. به این ترتیب می‌توانید برای کنترل وزن‌تان اقدام کنید و زمان مناسبی است که به خودتان بیایید و برای تغییر مصمم شوید. شاید در ابتدا برایتان سخت باشید ولی با رژیم و ورزش به سرعت متناسب می‌شوید.

۳۱ – ۴۰

وزن شما نسبتا متناسب است و تا رسیدن به مرز چاقی کم و بیش فاصله دارید. با این وجود شاید چند مورد سبک زندگی ناسالم هم داشته باشید که سبب چاقی شما نمی‌شود اما در طولانی‌ مدت ممکن است اضافه وزن جزئی را همراه داشته باشد. در هر دهه از زندگی سوخت و ساز بدن‌تان کم می‌شود. پس اگر به چهار یا پنجمین دهه زندگی‌تان رسیده‌اید کالری کمتری به بدن‌تان برسانید. چربی‌های ناسالم و شیرینی‌جات دشمن اصلی سلامت شما هستند. اگر تحرک روزانه‌تان کافی نیست برای داشتن برنامه ورزشی منظم همین امروز اقدام کنید و از مشورت با مربیان غافل نشوید. چربی‌های موضعی تناسب اندام شما را به‌شدت به هم می‌زند و بهترین راه برای مقابله با آنها ورزش است.

۴۱ – ۵۰

اندام متناسبی دارید و نیازی نیست از بابت چاقی نگرانی داشته باشید. ورزش منظم و پرهیز از فست‌فودها به شما کمک می‌کند تا بدن سالمی داشته باشید. نسبت به مواد پرکالری و چاق‌کننده آگاهی دارید و به‌موقع از غذا خوردن دست می‌کشید. از طرف دیگر در زمینه مواد غذایی مختلف، کالری دریافتی روزانه و توجه به مواد غذایی مفید اطلاعات خوبی دارید و سعی می‌کنید دانش‌تان را در زمینه تغذیه و تناسب اندام بالا ببرید. با این سبک زندگی می‌توانید خودتان را از ابتلا به بیماری‌های مزمن رایج دور نگه دارید و به طول عمرتان بیفزایید. اگر این سبک زندگی سالم را ادامه دهید، چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن سراغ‌تان نمی‌آید و از داشتن اندامی متناسب همیشه به خودتان افتخار می‌کنید.

چطور در رستوران چاق نشویم؟

شاید یکی از عادات شما این است که آخر هفته‌ها همراه با دوستان‌تان به رستوران می‌روید و در یک دورهمی دوستانه لحظات لذت‌بخشی را می‌گذرانید. اما این عادت می‌تواند با اضافه وزن همراه باشد. اگر می‌بینید رستوران رفتن سبب چاقی شما شده کافی است بعضی از عادت‌های تان را تغییر دهید.

شریکی غذا سفارش ندهید

شاید دوست شما بخواهد دونفری یک پیتزا مخصوص بزرگ بخورید. این پیشنهاد‌های شراکتی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر هستند و هزینه آخر هفته شما را کاهش می‌دهند اما اگر به فکر سلامت و پیشگیری از اضافه وزن هستید چنین پیشنهای را قبول نکنید. شاید دوست شما وزن متناسبی دارد یا فعالیت بدنی‌اش بیشتر است. پس به توصیه متخصصان توجه کرده و رژیم غذایی خودتان را دنبال کنید. از روی منو به دنبال غذاهایی باشید که به نظر کم‌حجم و سالم‌تر هستند. با یک پیتزا سبزیجات کوچک موافقید؟

عادات غلط غذایی

عادات غلط غذایی در کشور ما تقریبا رواج پیدا کرده مثلا صبحانه به دلیل ذیغ وقت و شام به این باور که اگر صرف نشود لاغر میشویم این دو وعده مصرف نمیشوند .یا اینکه مقدار زیادی نان جایگزین مقدار کمی برنج میشود و باور بر این است نان نسبت به برنج بهتر است
دقت داشته باشید بدن از شب تا صبح تغذیه نکرده و اگر ابتدای روز صبحانه صرف نشود باعث اکسید شدن سلولهای بدن میشود.از سوی دیگر اگر وعده شام هم صرف نشود در طی شب سلولهای عضلانی اکسید میشوند تا سطح آمینو اسید خون را حفظ کنند و از سوی دیگر باعث افت قند خون و در نتیجه بی خوابی و پرخاشگری میشود .پس تاکیید میشود در هر شرایطی صبحانه و شام صرف شود , ضمن اینکه حذف این دو وعده غذایی متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن را کند میکند و در این حالت بدن مستعد چاقی و ذخیره چربی میشود.
وعده غذایی شام میوه ها و سبزیجات
برای وعده شام بهترین شیوه این است که نیم ساعت قبل از شام انواع سالاد و مقداری آب صرف شود ,این اقدام چندین فایده دارد که مهمترین آنها عبارتند از تامین ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز بدن ,سیری و کم شدن اشتهای کاذب به دلیل بالا بودن فیبر بالا (فیبر آب فراوان به خود جذب میکند از یبوست جلوگیری میکند واشتها را کاهش میدهد ) پس از گذشت ۳۰ دقیقه از مصرف سالاد میتوانید به اندازه دلخواه هر نوع گوشت غیر سرخ شده ترجیحا گوشتهای سفید,کدو سبز ,کرفس و انواع سبزیجات پخار پز مصرف نمایید ,همچنین مقدار کمی ماست کم چرب نیاز بدن از کلسیم را تامین میکند .لازم به ذکر است شما در طول دوران کاهش وزن نه تنها محدودیتی در مصرف میوه ها ,سبزیجات ندارید بلکه با مصرف این دسته غذایی همانطور که در فوق اشاره شد اشتهای کاذب شما از بین میرود ,معده شما خالی نمیماند و ویتامینها مورد نیاز بدن شما تامین میشود .

ورزش و استرس Stress

با ورزشهای منظم و روزانه میتوان بر استرس غلبه کرد.زندگی در جوامع شهری مولد نا بسامانی های اجتماعی از جمله از فقر و تنگناها و مبارزه با مشکلات اقتصادی و اجتماعی برای زنده ماندن است .
استرسسسسسساین علتها سبب بروز نشت های عصبی و فشارهای روحی روانی در افرا جامعه میشود که به آن استرس میگوییم. امروزه علم پزشکی ثابت کرده است که استرسهای روزمره عاملی در بروز و تشدید بسیاری از بیماریهای روحی و روانی,عصبی,قلبی,عروقی,گوارشی و غیره هستند .دانش آموزان و دانشجویان پیش از آزمون و هنگام آن ,ورزشکاران پیش از مسابقات,مسئولان و مدیران,جراحان و خلبانان ,به دلیل احساس مسئولیت نسبت به مردم و… از مواردی هستند که حداکثر استرس را دارند.در جریان استرس ,هورمونهایی از بدن ترشح میشوند که عبارتند از :کورتیزول,سرتونین,آدرنالین,نورآدرنالین,هیستامین و…این هورمونها در واقع برای دفاع و جبران فشار روحی وارده از بدن{مغز,فوق کلیهو…}ترشح میشوند تا به بدن آسیب چندانی نرسد.در موارد ترسو فرار و جنگیدن و موارد مشابه ,در اثر ترشح هورمونهای فوق و انبساط عروق محیطی و پر خونی رگها به ویژه صورت و قرمز شدن آن در موارد ترس و خجالت و هیجانات استرس را میتوان بهتر فهمید.نقش هورمونها و اعصاب به حدی است که گاهی سبب بروز بیماریهای مختلف و مرگ افراد میشود مثلا میگویند فردی به دلیل یک مشکل مادی یا خانوادگی یا خبر بد دچار مرگ آنی یا مبتلا به سکته قلبی و مغزی شده است و همچنین نقش استرس در ازدیاد فشار خون افراد یا زخمهای معده و اثنی عشر و همچنین دردهای دیسک کمر و سیاتیک و سایر اعصاب محیطی مرکزی و یا ریزش مو بسیار مهم است و هر فردی طی روز یا هفته دچار درجاتی از عوارض استرس بر بدن خود میشود .تیپ شخصیتی هر فرد نیز در ایجاد استرس مهم است.در نتیجه برای اینکه بر استرس غلبه کنیم و دچار عوارض استرس نشویم داشتن روحیه ای بشاش و نیکو همراه با مهربانی با افراد خانواده و اجتماع و رضایت قلبی از زندگی و داشتن هدفی بشر دوستانه و زندگی سالم و به دور از نابسامانی های اجتماعی و همچنین رعایت تغذیه و ورزش مناسب کاملا ضرورت دارد .
پایان
منبع :کتاب ورزش,درمان بیماریهای فدراسیون پزشکی ورزشی

بهترین روش برای از بین بردن چربی‌های ذخیره شده

توسط: خانم زهراکیهانی فوق لیسانس از دانشگاه امیرکبیر در بدنسازی بانوان, گفتگو با خبرگزاری ها

یک کارشناس حوزه سلامت با تشریح امکانپذیری کوچک کردن شکم با دستگاه‌‌های فنردار گفت: بهترین روش برای از بین بردن چربی‌های ذخیره شده تمرینات هوازی، تغذیه مناسب و برای فرم دادن و تناسب کل عضلات بدن، انجام تمرینات تخصصی بدنسازی است.
بانوان
به گزارش تسنیم، این روزها دستگاه‌های فنردارجهت کوچک کردن شکم مورد توجه برخی قرار گرفته و سوال این است که آیا این دستگاه می‌تواند واقعاً باعث کوچک شدن شکم و از بین بردن چربی‌های اضافه شود یا خیر؛ که در این زمینه اکبر خزایی یکی از کارشناسان و مربیان بین‌المللی بدنسازی و تناسب اندام در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: برای از بین بردن چربی‌های ذخیره شدن بدن و شکم باید در ابتدا نوع تغذیه اصولی و علمی باشد که در این بحث نمی‌گنجد.
وی افزود: نوع ورزشی که برای کاهش وزن چربی باید مورد استفاده قرار دهیم تمرینات هوازی است. پیاده‌روی تند، دویدن، دوچرخه‌سواری و تمام تمریناتی که بیش از ۳ دقیقه باشند را هوازی می‌نامند که برای چربی‌سوزی مدت زمان تمرینات هوای باید بین ۳۰ الی ۶۰ دقیقه باشد که ترجیحاً اگر در زمان ناشتا انجام شود می‌تواند اثرات بهتری داشته باشد.
خزائی ادامه داد: به نظر بنده دستگاه‌های فنردار موجود که در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند بیش از آنکه عضلات شکم را تحت تاثیر قرار دهند جهت پرورش و تقویت عضلات کمر موثر هستند و مفید برای افرادیکه که قوز کمر و یا کمر درد دارند. چون برای پائین بودن دستگاه نیاز به فشار وارد کردن به تکیه گاه است و در این زمان عضلات کمر درگیر می‌شوند.
این داور بین‌المللی تصریح کرد: شکل این حرکت همانند دراز و نشست است ولی نقطه ثقل فشار برعکس دراز و نشست است و فشار بیشتر متوجه عضلات فیله و کمر است که البته اگر شخص سنگین‌وزن باشد و زور فنر دستگاه نرسد که به صورت سریع او را به سمت بالا هدایت کند و خود با فشار به سمت بالا بیاید و فنر دستگاه در بالا آمدن فرد سنگین وزن ناکام باشد. در این زمان در قسمت بالا آمدن تنه عضلات شکم تحت فشار قرار می‌گیرند ولی نه خیلی چون برای بالا آمدن فنر نمی‌گذارد عضلات شکم کاملاً منقبض شوند. ولی اگر فشار فنر دستگاه روی تنه فرد طوری باشد که به راحتی بتواند تنه فرد را به سمت بالا هدایت کند و خود فرد برای بالا آمدن عکس‌العملی نداشته باشد پس فشاری متوجه عضلات شکم نیست.
این پژوهشگر تناسب اندام بیان کرد: همانطور که بیان داشتم حتی حرکات تخصصی شکم فقط جهت تقویت عضلات شکم و فرم دادن آن است و برای از بین بردن چربی‌های ذخیره شده باید از تمرینات هوازی و تغذیه مناسب و در کنار این دو برای فرم دادن و تناسب کل عضلات بدن از تمرینات تخصصی بدنسازی باید بهره برد.
این کارشناس حوزه سلامت خاطرنشان کرد: البته افراد سالخورده و بی‌تحرک که بعلت بیماری‌های شدید مفصلی یا موارد دیگر که از انجام پیاده‌روی ناکام هستند جهت جلوگیری از ترومبوز و لخته‌شدن خون در عروق و به دنبال آن آمبولی ریه می‌توانند از این دستگاه‌ها بعنوان یک تحرک و بهبود گردش خون بهره ببرند.

سهمیه‌ ایران در آسیا کم شده است؟

رئیس روابط بین الملل سازمان لیگ فوتبال ایران درباره تعداد سهمیه‌های ایران در لیگ قهرمانان آسیا توضیحاتی ارائه کرد.
به گزارش مشرق، محمد رضا کسرایی گفت: باتوجه به اینکه کنفدراسیون فوتبا آسیا قصد گسترش مسابقات درسطح باشگاه ها در کشورهای آسیایی دارد، کشور های متقاضی را به شرط کسب حداقل معیارهای مورد نظر افزایش داد.

وی عنوان کرد: با توجه به آخرین مصوبات کمیته مسابقات و کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا، سهمیه کشورها بر اساس رده بندی مربوطه به طور مجزا در غرب و شرق آسیا به این صورت است که کشورهای رتبه اول و دوم 3 سهمیه قطعی و یک سهمیه پلی آف، کشورهای سوم و چهارم 2 سهمیه قطعی و 2 سهمیه پلی آف،کشور پنجم یک سهمیه قطعی و 2 سهمیه پلی آف، کشور رتبه ششم یک سهمیه قطعی و یک سهمیه پلی آف و کشور های رتبه هفتم تا دوازدهم هرکدام یک سهمیه حذفی برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا به آنها اختصاص داده شده است.

رئیس روابط بین الملل سازمان لیگ درمورد اخبار منتشره شده درباره کم شدن سهمیه کشورهای آسیایی لیگ قهرمانان آسیا، گفت: تا این لحظه هیچ تغییری در سهمیه هایی که در بالا به آن اشاره شد انجام نشده و این تقسیم بندی در صورتجلسه اخیر کمیته مسابقات در کشور فیلیپین نیز قرار گرفته و در این جلسه بر اساس امتیازات نهایی کشورها، سهمیه کشورها در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا توسط کمیته مسابقات به کمیته اجاریی پیشنهاد می شود و کمیته اجرایی پس از بررسی سهیمه قطعی کشورها را تصویب می کند.

وی ادامه داد: کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا 28 نوامبر 2014 برابر 7 آذر 93 در مانیل پایتخت فلیپین جلسه ای را دررابطه با رتبه بندی کشور های حاضر در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا در سال های 2015و 2016 برگزار می کند.

کسرایی گفت: تاکنون هیچگونه مکاتبه کتبی توسط AFC با کشورمان در ارتباط با تغییر تخصیص سهمیه های فوق صورت نپذیرفته است.

اگر هواداران من را قبول کنند، حاضرم با هر شرایطی به استقلال برگردم

هافبک سابق و محبوب تیم فوتبال استقلال گفت: «هرگز پیشنهاد بازی در تیم ملی ایران را نداشتم.»
به گزارش سرویس ورزشی جام نیوز، فابیو جانواریو با وجود اینکه سه فصل از حضورش در استقلال می‌ گذرد، با این حال هنوز هم این تیم را دوست دارد و بازی هایش را با دقت دنبال می‌ کند.

با وجود اینکه ملیت ایرانی نداشت، با این حال می‌ توان این هافبک برزیلی را یک استقلالی متعصب نامید. جانواریو گفت که آرزو دارد روزی سرمربی استقلال شود و برای این مساله هر کاری که لازم باشد می‌ کند.

* فلسفه من با خیلی از فوتبالیست ها فرق داشت
من زمانی که به ایران آمدم در لیگ پرتغال بازی می‌ کردم. در آنجا خیلی فرصت بازی به من نمی‌ رسید و من دوست داشتم یک چالش جدید را تجربه کنم. وقتی پیشنهاد فولاد لیگ یکی به دستم رسید آن را قبول کردم و به ایران آمدم. شاید خیلی ها دوست داشته باشند در جای بهتر بازی کنند و حالا اگر کمتر هم بازی بهشان برسد خیلی برایشان مهم نیست اما من دوست داشتم در جایی باشم که بتوانم بازی کنم. من از همان اول فوتبالم هم عاشق بازی کردن بودم و برای نیمکت نشینی به دنیا نیامده بودم.

* به فولاد مدیونم
من به باشگاه فولاد مدیون هستم. چرا که در آنجا بود که امیر قلعه‌نویی بازی من را دید. یادم است که ما در جام‌حذفی ما با استقلال بازی داشتیم و همان جا بود که امیر قلعه‌نویی من را پسندید. به همین دلیل من فکر می‌ کنم که شاید اگر باشگاه فولاد نبود من نمی‌ توانستم راهی به استقلال پیدا کنم.

* چرا استقلال را دوست دارم؟
استقلال را دوست دارم چون در آن پیشرفت کردم، قهرمان شدم و توانستم بازی های خوبی به نمایش بگذارم. یک دلیل دیگر هم دارد، آن هم برخورد خوب تماشاگران با من بود. آنها بسیار به من لطف داشتند و این چیزی بود که باعث می‌ شد عاشق طرفداران استقلال باشم.

* به خاطر قلعه‌نویی به سپاهان رفتم
من هیچ وقت واقعیت را کتمان نمی‌ کنم. یکی از دلایلی که تصمیم گرفتم در مقطعی استقلال را رها کنم و به سپاهان بروم امیر قلعه‌نویی بود. من حرف های قلعه‌نویی را می‌ فهمیدم و می‌ دانستم از من در زمین چه می‌ خواهد به همین دلیل هم وقتی که دیدم با او راحت هستم تصمیم گرفتم دو سال از فوتبالم را در سپاهان بازی کنم. دو سال رویایی که دو قهرمانی در لیگ به دست آوردم.

* هیچ وقت پیشنهاد بازی در تیم‌ملی را نداشتم
من هیچ وقت پیشنهاد بازی در تیم‌ملی ایران را نداشتم. روزی خبرنگاری از من پرسید که اگر پیشنهادی داشته باشم، دوست دارم برای تیم‌ملی ایران بازی کنم که جواب من مثبت بود ولی در همان زمان هیچ زمان کسی با من برای حضور در تیم‌ملی حرفی نزد. پس من هم فقط از علاقه ام صحبت کردم.

* دوست دارم سرمربی استقلال شوم
آرزو دارم روزی سرمربی استقلال شوم. من در این تیم خاطرات خوبی داشتم و اگر روزی این پیشنهاد به من شود با جان و دل قبول می‌ کنم. اگر هواداران من را قبول کنند، حاضرم با هر شرایطی به استقلال برگردم و بتوانم در مربیگری هم به تیمی که علاقه زیادی به آن دارم مربیگری کنم.

* شرایط استقلال از پرسپولیس بهتر است
نتایج دربی را هیچ وقت نمی‌ شود پیش‌بینی کرد. دلیل آن هم این است که این بازی فشار زیادی دارد و بازیکنان برای اینکه نبازند استرس زیادی را تحمل می‌ کنند ولی فکر می‌ کنم شرایط استقلال از پرسپولیس بهتر است و شانس بیشتری برای بردن دربی دارند.
ورزش سه

حق ندارید با بازیکنان ما مذاکره کنید!

اسقلالی ها با سپاهان اتمام حجت کردند؛
حق ندارید با بازیکنان ما مذاکره کنید!
به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران، اینکه آندو از شرایطش در استقلال رضایت ندارد و بر این باور است که با او مطابق بندهای موجود در قراردادش عمل نمی شود ، بر کسی پوشیده نیست اما اینکه سپاهان بدون اطلاع باشگاه استقلال باب مذاکره را با این بازیکن باز کرده باشد کمی عجیب به نظر می رسد.

بر اساس شنیده ها استقلالی ها که از حرکت غیر حرفه ای سپاهانی ها ناراحت هستند، با ارسال پیغام با مسوولان این تیم اصفهانی اتمام حجت کرده اند که اگر بخواهند در آستانه دربی تمرکز این تیم را بر هم بزنند آنها هم بیکار نخواهند نشست و مقابله به مثل خواهند کرد.

گفتنی است سپاهانی ها در مصاحبه های مختلف از روند مثبت مذاکراتشان با تیموریان که با استقلال قرارداد دارد پرده برداشته اند.

انصاری‌فرد: به طور جدی به دنبال خرید امتیاز پرسپولیس هستیم

در خلال موضوع واگذاری باشگاه پرسپولیس به بخش خصوصی چهار گزینه اصلی برای خریداری امتیاز این باشگاه، وجود دارد.
به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران، این طور که به نظر می‌رسد قرار است باشگاه پرسپولیس تا پایان سال به بخش خصوصی واگذار شود اما هنوز مشخص نشده که این باشگاه به بخش حقوقی و یا حقیقی داده خواهد شد ولی این روزها خریداران زیادی منتظر هستند تا مالکیت این باشگاه پر هوادار را به دست بیاورند.
طبق شنیده‌ها گفته می‌شود که حسین هدایتی مالک باشگاه، استیل آذین‌ و حمید رضا سیاسی رئیس هیات مدیره باشگاه و عباس انصاری فرد مدیر عامل سابق‌ باشگاه پرسپولیس که چندین بار در سال‌های مختلف مدیریت این باشگاه را بر عهده داشته از گزینه های مربی این باشگاه هستند و این طور گفته می‌شود انصاری فرد با پشتوانه یک نهاد که از نظر مالی قدرت خوبی دارد برای خرید پرسپولیس وارد این مزایده می‌شود از طرف دیگر نیز گفته می‌شود که علی پروین هم به عنوان یکی دیگر از خریداران پرسپولیس نام برده شده است باید منتظر ماند تا ببینیم که کدام یک از این گزینه‌ها مالکیت باشگاه پرسپولیس را بدست می‌‌آورند؟

**انصاری‌فرد: به طور جدی به دنبال خرید امتیاز پرسپولیس هستیم

پیشکسوت فوتبال گفت: خرید امتیاز باشگاه پرسپولیس یک تصمیم جدی است و با تمام توان به دنبال آن هستیم.

عباس انصاری فرد اظهار داشت: مدتی است که به طور جدی به دنبال خرید امتیاز باشگاه پرسپولیس هستیم و تلاش می‌کنیم در جلسات خصوصی‌سازی شرکت کرده و امتیاز این باشگاه را خریداری کنیم.

وی افزود: من به همراه چند نفر دیگر به صورت یک گروه اقتصادی، ورزشی تشکیل داده و با همکاری و رایزنی‌های یکدیگر در صدد خرید امتیاز باشگاه بزرگ پرسپولیس هستیم.

کارشناس فوتبال کشورمان درباره بازی دربی تصریح کرد: این دربی یک بازی محتاطانه خواهد بود و حساسیت بالایی دارد چراکه هر 2 تیم در تلاش برای کسب 3 امتیاز هستند.

وی درباره داور شهرآورد عنوان کرد: جهانبازی از داوران خوب است و احتمالا شایستگی قضاوت این دیدار حساس را داشته که وی را انتخاب کرده‌اند امیدوارم که در قضاوت سرخابی‌های پایتخت موفق عمل کند.

پیشنهاد وسوسه انگیز برای ستاره استقلال؛ رکورد نقل و انتقالات در آستانه جابجایی

باشگاه سپاهان برای جذب ستاره ملی پوش استقلال حاضر است هزینه هنگفتی را متحمل شود.
به گزارش سرویس ورزشی جام نیوز، جدایی آندرانیک تیموریان از استقلال در پایان نیم فصل قطعی به نظر می رسد و در مورد مقصد او هم گزینه احتمالی سپاهان اصفهان است.

در حالی که حسین فرکی و دیگر مسئولان سپاهان هم از حضور آندو در تیم شان استقبال کرده و برای جذبش ابراز تمایل کرده اند شنیده می شود مبلغ پیشنهادی سپاهانی ها به هافبک ملی پوش استقلال بسیار نجومی است.

سپاهان که به پرداخت پول های هنگفت و نجومی شهرت دارد بر اساس شنیده ها به آندو پیشنهاد دو میلیاردی برای نیم فصل داده است!

اگر این موضوع صحت داشته باشد با توجه به قرارداد دو میلیاردی آندو با استقلال در نیم فصل نخست و عقد قراردادش با سپاهان در نیم فصل دوم، تیموریان گران ترین بازیکن تاریخ 14 دوره لیگ برتر خواهد شد.

البته در این راه، زردهای اصفهان با رقیب سرسخت و دست به نقدی به اسم پدیده روبرو هستند که باید دید برنده این دوئل چه تیمی خواهد بود.

احتمال توافق هسته‌ای در دقیقه ۹۰

شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی با موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، به نقل از دیپلمات‌ها نوشته است که شاید طرفین مانند سال گذشته در دقیقه نود به توافق برسند، هرچند بسیاری این امر را بسیار بعید می‌دانند.
به گزارش افکارنیوز، سی‌ان‌ان در گزارشی با اشاره اینکه گفت‌وگوها میان ایران و ۵+۱ در مرحله حساسی قرار داد تاکید کرد که مذاکرات نوید بخش است اما رسید به توافق تا پایان ضرب‌الاجل بعید است.
سی‌ان‌ان با بیان اینکه شانس رسیدن به توافق در موعد مقرر شده(۲۴ نوامبر-۳ آذر) از نظر دیپلمات‌های غربی در بهترین حالت ۵۰ درصد است، تصریح کرد: علی رغم این به نظر می‌رسد که دستیابی به موفقیت برای رسیدن به توافق در موعد مقرر بسیار بعید است.
این شبکه تلویزیونی آمریکایی در ادامه با اشاره به اینکه احتمال رسیدن به یک توافق کلی در موعد مقرر و ادامه مذاکرات در آینده بر سر جزئیات وجود دارد، تاکید کرد که تاکنون هیچکس درباره چشم انداز ادامه مذاکرات سخنی به میان نیاورده است.

سی‌ان‌ان در ادامه از قول یک مقام آمریکایی افزود: ادامه مذاکرات بر شکست خوردن کل روند مذاکرات ارجحیت دارد.

در ادامه این گزارش، سی‌ان‌ان با اشاره به حساسیت بالای مذاکرات جاری میان ایران و ۵+۱ در وین از قول یک مقام عالی رتبه آمریکایی که برای اشاره به وی از ضمایر مونث استفاده می‌کرد، گزارش داد که نه ایران و نه ۶ قدرت جهانی تا دقیقه ۹۰ کف خواسته‌های خود را مطرح نمی‌کنند.

این خانم در ادامه افزود: ما در نقطه بسیار بسیار دشواری از مذاکرات هستیم، همه ما می دانیم که این تصمیمی سخت است که تا آخرین لحظه ادامه دارد.

سی‌ان‌ان در ادامه از قول یک دیپلمات دیگر غربی که نخواسته نامش فاش شود، گزارش داد: با وجود اینکه دیپلمات‌ها مواضع سرسختانه خود را اعلام می‌کنند اما احتمال غافلگیری در دقیقه نود و حصوصل توافق وجود دارد.

این دیپلمات با اشاره به اینکه توافق برنامه اقدام مشترک در لحظه پایانی حاصل شد،‌ تاکید کرد که خرگوش‌های بزرگی دفعه قبل از یک کلاه کوچک بیرون آمد و من دیگر هرگز نمی‌گویم هرگز.